Mikloš and long way home.

Nemusela to byť taká dlhá cesta, keby sa Ivanko riadil jedným výrokom od Marka Twaina. Ten svojho času, pred mnohými rokmi povedal, že lož môže obehnúť polovičku sveta, kým si pravda obuje topánky. Pravda si obula topánky u informovaných skôr ako dnes, u zaslepených (viete koho máme namysli, všakže?) to môže ešte nejakú dobu trvať.

2002

Vývoj potvrdzuje účinnosť reforiem

Za ďalšie pozitívum označil stabilný kurz koruny a jej posilňovanie, ako aj spomaľovanie tempa rastu zahraničnej zadlženosti. V rokoch 1995 až 1998 vzrástol zahraničný dlh o 6,3 mld. USD, v rokoch 1999 až 2001 to bolo o 0,7 mld. USD.“

tabulka

hzd

2007

Ivan Mikloš čestným senátorom Európskeho hospodárskeho senátu (EHS), príhovor

Odborníci sa zhodujú na tom, že tento pozitívny ekonomický vývoj je predovšetkým dôsledok reforiem vlád M.Dzurindu, najmä jeho druhej vlády. Osobne za najdôležitejšie predpoklady považujem makroekonomickú stabilizáciu, najmä stabilizáciu verejných financií, daňovú reformu, reformu trhu práce, celkové zlepšenie podnikateľského prostredia a zvýšenie miery ekonomickej slobody.

Nie je náhoda, že Slovensko sa pričlenilo k najrýchlejšie rastúcim európskym ekonomikám a že týmito ekonomikami sú práve Írsko, pobaltské krajiny a dnes už aj Slovensko. Sú to totiž krajiny, ktoré uskutočňujú podobný model ekonomického rozvoja. Model založený na tých princípoch, ktoré sme presadzovali v reformnom procese najmä v rokoch 2002 – 2006.“

Nedá mi ale nevypichnúť nasledovné; to myslel takých odborníkov ako je on sám?!

„Otázka nestojí dnes tak, či bude Slovensko rýchlo rásť najbližšie dva – tri roky. Bude a bude rýchlo rásť dokonca v zásade bez ohľadu na to, čo a ako bude robiť vláda. Ekonomika je tak silno rozbehnutá a zotrvačnosť ekonomických procesov je tak veľká a silná.“

Rok 2009 a bolo vymaľované!

2010

„Írsko ako Grécko?

Ale Írsko nie je Gréckom. Írsko napriek dnešným vážnym problémom je jedným z najvýraznejších príkladov úspešného prechodu od chudoby a zaostalosti k modernizácii, rozvoju a bohatstvu. V Írsku vzrástol hrubý domáci produkt na obyvateľa medzi rokmi 1970 a 2008 42,5-násobne a podľa tohto kritéria sú na svete len dve krajiny, kde bol nárast vyšší (v Južnej Kórei 74,1-násobne a v Singapure 43,1-násobne).“

Ale, ale, ale koho to porovnávame so Singapurom a Južnou Kóreou? Snáď nie Írsko?

Vieme, že hlavným problémom Írska je zahraničný dlh. Na stránkach wikipedie je to fakt fuška scrollovať od 2. Írska, ktorému medzičasom stúpol zahraničný dlh o ďalších cca 300%  (dnes to je 1 312%) v pomere k HDP k Južnej Kórei, ktorá je so 40% na 93. mieste a k Singapuru to je ešte ďalej. Ten je prosím pekne takmer na samom chvoste tabuľky, konkrétne 170 s 11%.

„Írsky problém je teda na rozdiel od gréckeho spôsobený zlyhaním súkromného sektora, a nie štátu, aj keď aj vláda má na probléme svoj podiel viny.“

Podľa Ivana je dumpingová 12,5% daň z príjmu chybou súkromného sektora. To mi je novinka. Dokonale v plnej nahote by to Ivanovi odhalila jedna časť knihy od ekonóma Ha-Joon Changa s názvom 23 Things They Don’t Tell You about Capitalism; V poradí 18. vecou, ktorú vám oni o kapitalizme nepovedia je táto:

„Čo je dobré pre General Motors nie je nutne dobré pre USA.“

Čo Ivan nepovedal? Čo majú spoločné Írsko a Grécko?

Že dlhy a aj s úrokmi budú splácať ľudia svojou prácou, čím dochádza k presunu majetku od chudobných k bohatým, aby bohatí boli ešte bohatší.

PS Lož je navrávať ľuďom, že rastú, že sa majú lepšie, pričom si prežrali svoju budúcnosť na niekoľko dekád dopredu a 1% vyvolených zabezpečili stály príjem bez práce!

Politici napomáhajú nelegálnej imigrácii, porušujú zvláštnu smernicu EU!

19.06.2015

32002L0090 Úradný vestník L 328 , 05/12/2002 S. 0017 – 0018 Smernica Rady z 28. novembra 2002, ktorá definuje napomáhanie neoprávneného vstupu, tranzitu a bydlisku (2002/90/ES)

2. pilier a problém demografie

23.05.2015

Hovorím Vám, slovenskí analytici, politici a niektoré médiá mi nahnali strach po tom ako prišla Sociálna poisťovňa s novým letákom o 2. pilieri. Začínam sa báť môjho dôchodkového veku viac ako príchodu mimozemšťanov :D. Niet divu. Ako na Slovensku, tak aj vo svete sa zastaví technologický pokrok a na môj dôchodok nebude mať kto drieť. O 30 rokov nás bude menej a bude [...]

Nikdy som si nemyslel, že napíšem tento článok

15.06.2013

Viete či neviete, veríte, alebo nie, ale poznáme sa už niekoľko piatkov, tak ste si zrejme všimli, že ja byrokratov a hlavne časť z nich titulujúcich sa honorom politici príliš nemusím. Toto mám spoločné s takmer všetkými snáď len na jednu výnimku. Niektorí z vás nemusia modrých, niektorí oranžových, niektorí červených, iní bordových, či zelených. Ja [...]

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

krija

For all we ought to have thought... Za všetko na čo myslieť sme mali... and have not thought, a nemysleli, all we ought to have said... všetko, čo sme mali povedať... and have not said, a nepovedali, all we ought to have done... všetko, čo sme mali urobiť... and have not done... a neurobili...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 215
Celková čítanosť: 1093244x
Priemerná čítanosť článkov: 5085x

Autor blogu

Odkazy