V diskusii pod mojim predchádzajúcim článkom s názvom Verejná voľba GP je protiústavná! mi niekoľkí diskutujúci napísali, že článok našej Ústavy číslo 30, odsek (3) hovorí o voľbách zástupcov občanov do Národnej rady Slovenskej republiky, o voľbách starostov, primátorov obcí a miest; a predsedov vyšších územných celkov, o voľbách zástupcov občanov do Európskeho parlamentu, prípadne o voľbe prezidenta Slovenskej republiky.
Lenže o každej z uvedených volieb pojednáva samostatný článok našej Ústavy, v prípade volieb do Európskeho parlamentu o tom pojednáva osobitný zákon Zákon č. 331/2003 Z.z. z 10. júla 2003 o voľbách do Európskeho parlamentu z ktorého citujem:
„§ 1 Základné ustanovenie (1) Voľby do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky (ďalej len „voľby“) sa konajú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním podľa zásady pomerného zastúpenia.“
Nasledujú články Ústavy Slovenskej republiky k ostatným voľbám.
ŠTVRTÁ HLAVA
ÚZEMNÁ SAMOSPRÁVA
Čl.69
(2) Obecné zastupiteľstvo tvoria poslanci obecného zastupiteľstva. Poslancov volia na štvorročné obdobie obyvatelia obce, ktorí majú na jej území trvalý pobyt. Voľby poslancov sa uskutočňujú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním.
(3) Starostu obce volia obyvatelia obce, ktorí majú na jej území trvalý pobyt, na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním na štvorročné obdobie.
(5) Zastupiteľstvo vyššieho územného celku tvoria poslanci zastupiteľstva vyššieho územného celku. Poslancov volia obyvatelia, ktorí majú trvalý pobyt v územnom obvode vyššieho územného celku, na štvorročné obdobie. Voľby poslancov sa uskutočňujú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním.
(6) Predsedu vyššieho územného celku volia obyvatelia, ktorí majú trvalý pobyt v územnom obvode vyššieho územného celku, na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním na štvorročné obdobie.
PIATA HLAVA
ZÁKONODARNÁ MOC
Prvý oddiel
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Čl.74
(1) Poslanci sú volení vo všeobecných, rovných, priamych voľbách s tajným hlasovaním.
Čl.89
(1) Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky volí a odvoláva v tajnom hlasovaní Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov.
Čl.90
(1) Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastupujú podpredsedovia. Tajným hlasovaním ich volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov.
Čl.92
(1) Národná rada Slovenskej republiky zriaďuje z poslancov výbory ako svoje iniciatívne a kontrolné orgány; ich predsedov volí tajným hlasovaním.
ŠIESTA HLAVA
VÝKONNÁ MOC
Prvý oddiel
PREZIDENT SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Čl.101
(2) Prezidenta volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov.
Takže záverom znova odcitujem článok Ústavy číslo 30 aj s mojim komentárom.
Čl.30
(1) Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov. Cudzinci s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky majú právo voliť a byť volení do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávy vyšších územných celkov.
Tento odsek jasne definuje kto má právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných využijúc pasívne volebné právo (byť volený), teda priamo, alebo využijúc aktívne volebné právo (voliť) na slobodnú voľbu svojich zástupcov. Odsek ďalej jasne definuje, že poslanec spravujúci veci verejné neprestáva byť občanom Slovenskej republiky (viď vysvetlenie v odseku (3)).
(2) Voľby sa musia konať v lehotách nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom.
Voľby generálneho prokurátora sa tiež konajú v lehotách nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom.
(3) Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon.
No a tento odsek jasne definuje čo to je volebné právo a ako sa vykonáva. Nepojednáva o voľbách, ani o druhu volieb, ale o tom, že ak má občan Slovenskej republiky právo spravovať veci verejné formou voľby, tak mu musí byť podľa Ústavy SR umožnené voliť TAJNE. K druhej vete: Podmienky výkonu volebného práva ustanovuje povedzme v prípade volieb do NR SR zákon č. 333/2004 Z.z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky z 13. mája 2004, ktorý jednoznačne v paragrafe 1 rešpektuje Ústavu a volebné právo každého občana Slovenskej republiky.
(4) Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám.
Bez komentára.
na smiech ste tu zatial vy, vy co obhajujete... ...
vid vyssie, vid v clanku, vid v predchadzajucej... ...
ale predsa o tom som tu uz pisal, tu, ...
Dobru noc prajem aj ja. ...
Koho zaujima nazor opozicie ze preco? ...
Celá debata | RSS tejto debaty