Notebook má jednu veľkú výhodu, vezmete si ho kam chcete a pracujete s ním kdekoľvek to potrebujete. Bol už dokonca aj na Mt. Evereste. Ak vám je zima, tak nie je problém sa s ním pobrať do postele. Napísať článok, prilepiť ho tu na blog a ísť si potom na balkón zapáliť. Ja ale ďalej ležím v posteli, je mi zima nakoľko som celý deň mrzol v práci, nefajčím, tak čítam čerstvý článok vo svite lámp z nočných stolíkov. Počujem kroky, zatváranie dverí;
„Prečítal si?
– Áno.
Aký je?
– Dobrý.“
Výraz v mojej tvári aj napovedal, že iné hodnotenie asi nemôžem v tej chvíli povedať. Výraz dobrý znamená asi toľko, že s niečím súhlasím a s niečím nie. Ako v škole, niečo vieš a niečo nevieš, tak to máš väčšinou za tri. Včera sa mi to prepieklo, priateľka našťastie neberie nič osobne.
Svojho času som už napísal na adresu zažitej frázy o tom, že máme takú vládu akú si zaslúžime, prípadne takú akú sme si zvolili. Vtedy mi pootvoril oči Usama bin Ládin, hlavne o zodpovednosti, ktorú nesieme aj za ľudí, ktorých sme si zvolili, prípadne nám zvolili naši spoluobčania a to v prípade ak my sme voliť odmietli. Pred pár dňami som si mohol ale prečítať krátky citát z diela Lysandera Spoonera, z ktorého má jasno aj chlapec z dediny ako som ja.
„Základom slobodnej vlády je, že sa opiera o dobrovoľnú podporu občanov. Naopak vláda popierajúca slobodu sa vyznačuje tým, že časť občanov k tejto podpore núti proti ich vôli. Všetky vlády na svete, aj tie najhoršie a najviac tyranské, sú slobodnými vládami pre tých občanov, ktorí tieto vlády dobrovoľne podporujú. Rovnako tak aj všetky vlády, označované za najlepšie na Zemi, sú tyraniami pre tých ľudí, ktorí sú k ich podpore donútení proti svojej vôli. Vláda je v týchto ohľadoch to isté ako cirkev či akákoľvek iná mocenská inštitúcia. Neexistuje žiadne iné kritérium, podľa ktorého rozhodnúť, či sa jedná o slobodnú či neslobodnú vládu – vláda sa buď stopercentne opiera o dobrovoľnú podporu, alebo tomu tak nie je.“
(No Treason No. II)
Ani jedna vláda na Slovensku nemala nikdy 100% podporu zo strany občanov. Dokonca aj pri ústavnej väčšine, to keď sa Gorily z SDK spriahli aj s komunistami zo zaniknutej a neskôr Ficom pohltenej SDĽ-ky ju nemali. Vtedy to bola podpora chabých 62% a aj to hovoríme o maximálnej možnej výške podpory zo strany občanov, lebo niektorí z nich mohli mať výhrady voči v tom čase vzniknutej vládnej koalície (1998). Toto je tyrania, o slobode nemôže byť ani reči. Preto Vás prosím a zároveň vyzývam, príďte v piatok aj Vy, za slobodu a za to, že prevezmete na seba to čo Vám prevziať náleží, a tým je zodpovednosť. Ak za nikoho iného tak za seba. Vláda to nie je vlak, ani autobus. Nevedie nás smerom na ktorom sme sa pri zakúpení lístka s vodičom dohodli. Vlády vždy konajú vo svoj prospech a oni to ťahajú opačným smerom, ako požaduje verejnosť a to vo všetkých ohľadoch. Voliť menšie zlo, znamená, že zvíťazí vždy zlo. Pravda, menšie, ale stále je to zlo.
„Môže sa stať, že človek má vysokú mienku o svojich nápadoch a je natoľko unesený pôvabom vlastnej koncepcie vládnutia, že nemôže strpieť akúkoľvek odchýlku od svojej vízie. Pokúša sa ju uskutočniť do všetkých detailov bez ohľadu na základné záujmy či silné predsudky voči nim. Zdá sa, že si vie predstaviť, že dokáže riadiť rôznych členov veľkej spoločnosti tak ľahko, ako ruka ťahá rôzne figúry po šachovnici, ktoré sa bez pohybu ruky nemôžu posúvať. Lenže na veľkej šachovnici ľudskej spoločnosti má každá jednotlivá figúra vlastný zdroj svojho pohybu, úplne odlišný od toho, ktorý by jej mohol chcieť vnútiť zákonodarný zbor.“
Adam Smith (Teória mravných citov)
ale to je velmi zle ze neplanujes - ...
svet sa meni neustale, to len ludia ...
revolucia je zmena a pisem vyssie citujem... ...
Greg Bradden - a tých 5% stačí na ...
trochu sa opakuje, lebo veď ani svet ...
Celá debata | RSS tejto debaty