Keď Spojené Štáty Americké vstupovali 19. marca 2003 do vojenského konfliktu s Irakom tak sa (mylne) domnievali, že vojna bude rýchla a lacná. Opak bol však pravdou. Armáda USA je v Iraku ešte aj dnes, čiže viac ako 7 rokov. Je to dlhá doba. Tak dlho nebojovali ich vojská ani v jednej z vojen vo svojej histórii, ani ich občianska vojna netrvala tak dlho, tak dlho neboli ani v 1. ako ani v 2. svetovej vojne.
Táto vojna s Irakom (v Iraku) nie je ani lacná a čo si neuvedomujú je to, že náklady na ňu bude treba platiť aj po tom, ako sa vráti posledný americký vojak z Iraku domov. Iba náklady na veteránov sa vyšplhajú na viac ako 600 miliárd USD.
V miliardách USD
Celkové náklady dokonca budú predstavovať viac ako 2,5 bilióna = 2 500 miliárd USD.
Začiatok vojny, ale pre niektorých vraj analytikov hlavne z mainstreamu záhadne koliduje so začiatkom obrovského nárastu cien ropy, ktorý sa odohral v rokoch 2003 – 2008. Cena tejto komodity sa viac ako zošesťnásobila.
Už niekoľkokrát som vo svojich článkoch poukazoval na to, že akým spôsobom regulujú centrálne banky množstvo peňazí (ako už viete nie peňazí, ale dlhov) v ekonomike. Robia to cez základnú úrokovú mieru. Ale o tej až o chvíľu. Najväčšími obchodnými partnermi USA sú krajiny Európy, hlavne tie bohatšie, Čína a Japonsko. Prakticky všetky tieto krajiny sú importérmi komodity zvanej ropa. Obchodným partnerom, ale aj bežným občanom z týchto krajín poklesli príjmy, respektíve stúpli náklady. To malo za následok tlak na rast cien, na rast inflácie. Centrálne banky na to reagovali (keďže to je jednou z ich základných úloh – cieľovať infláciu) postupným rastom základných úrokových mier,
čím chcú docieliť to, aby nastal pokles úverov zo strany obchodných subjektov, u bežných ľudí – súkromného sektora, čím sa dostáva do ekonomiky menej nových peňazí. Takto chcela ECB aj americký FED zabrániť rastu inflácie.
Pre svetovú ekonomiku to bol aj tak knock-out!
Spracované aj podľa The Three Trillion Dollar War: The True Cost of the Iraq Conflict.
Pre anglicky zdatných dávam do pozornosti ešte toto zaujímavé video:
Diskusia s Josephom Stiglitzom a Lindou Bilmesovou o ich knihe.
Celá debata | RSS tejto debaty