Toto povedal Ivan Mikloš pred primárkami strany SDKÚ DS na post volebného lídra pred ostatnými parlamentnými voľbami. Pred pár dňami som sa dušoval, že ja im tých 100 dní dám, ale ako sa to dá po nasledovnom?
„Mikloš dotiahol známu
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Vedúcou služobného úradu na ministerstve financií bude Jana Červenáková. Ivan Mikloš si ju vybral napriek tomu, že spomínaná žena podniká s jeho manželkou.
Ešte za druhej vlády Mikuláša Dzurindu bol Mikloš kritizovaný za to, že Červenákovú určil za úradníčku osobitného významu, čím získala lukratívnejší plat. V niektorých prípadoch to bolo takmer o tisíc eur viac, ako dostávali jej kolegovia z iných ministerstiev na rovnakých pozíciách. V súčasnosti si ju na rovnakú pozíciu vybral k sebe opäť. Napriek tomu, že Miklošova manželka Jarmila figuruje spoločne s Červenákovou podľa obchodného registra v eseročke Cinderella family servis. „Pani Červenáková vykonávala funkciu vedúcej služobného úradu aj v rokoch 2002 až 2006 a veľmi sa osvedčila,“ (kliknite, stojí to za to – moja poznámka) odkázal nám Mikloš. Nástup Červenákovej schválila v piatok na svojom prvom zasadnutí vláda Ivety Radičovej.“
***
„Ďalší klientelistický prípad – pani Mathernová. Pani Mathernová je agentkou pána Sörosa…
Vydržte, ukážem vám, hneď vám ukážem dokumenty.
Pracovala v kancelárii podpredsedu vlády Mikloša ako poradkyňa pre ekonomickú reformu v rokoch 1999 až 2000. Bola platená z kontraktu PHARE s mesačným platom viac ako 700 tisíc korún. Prepáčte, 730 tisíc korún. Mesačný plat 730 tisíc korún…
730 tisíc Sk. No vidíte, však dobre ste počuli. Takže 730.
Pani Mathernová aktívne organizovala pre podpredsedu také aktivity, ako napríklad výber poradcu pre privatizáciu bánk. Dokonca sedela tam aj vo výberovej komisii. Po uplynutí kontraktu pán Mikloš intervenoval za predĺženie jej financovania napriek tomu, že je to proti všetkým procedúram, a napriek tomu, že Európska komisia toto odmietla. Mám tu listy, v ktorých pán podpredseda vlády klientelisticky vyžaduje od Európskej komisie, aby ustúpila z tohto princípu, aby bez výberového konania (pretože tam sa postupuje výberom) jej priamo jednoducho udelila toto privilégium. Mám tu listy, ktorými pán Rochel odmieta pánovi podpredsedovi vlády takýto postup a žiada ho o pochopenie, že jednoducho nejaká morálka a nejaké princípy v Európskej komisii platia a že on ich nemôže porušovať a nebude ich porušovať.
Ak by ste chceli, tak vám to môžem prečítať. List napríklad zo 7. júna 2000, kde píše pán Mikloš pánovi Furinovi, riaditeľovi kancelárie: „Obraciam sa na Vás so žiadosťou o preverenie možnosti financovania kontraktu pre pani Mathernovú, poradkyňu vlády, z prostriedkov PHARE. Ako viete, v súčasnosti pani Mathernová, ktorá pracuje v mojej kancelárií, je platená z prostriedkov PHARE. Počas jej ročného pôsobenia na Slovensku poskytuje pani Mathernová vysoko kvalifikované konzultačné služby, ktoré sú cenené nielen mnou, ale aj ďalšími členmi vlády a medzinárodnými inštitúciami. Podľa mojich informácií je realizácia financovania spomínaného kontraktu možná realokovaním finančných zdrojov v rámci projektu PHARE.“
No a nie je možné, pretože píše naspäť pán Rochel, aha, ešte je tu znova, pán podpredseda vlády, váš list z 20. novembra 2000, kde píšete pánovi Rochelovi: „Dovoľte, aby som Vám po našom piatkovom telefonáte ešte raz pripomenul, aké kritériá je pre úspešné pokračovanie inštitucionálnej reformy, ktorú naša vláda uskutočňuje, udržovať dlhodobého poradcu, ktorý bude úzko spolupracovať so mnou a ministerkou financií. Ako som Vám, Vaša Excelencia, pri niektorých príležitostiach spomínal pani Mathernovú, ktorá pracovala v podobnej funkcii v mojom úrade a úzko spolupracovala s ministerstvom financií, dokázala, že je pre vládu neoceniteľným zdrojom pre úspešnú realizáciu množstva reforiem, ktoré ešte musíme urobiť“ a tak ďalej.
No tak dovolil by som si povedať, že pán Rochel odmieta takýto váš postup a odmieta nátlak, ktorý naňho robíte: „Po konzultácii v sídle komisie nevidím podľa súčasných pravidiel PHARE možnosť, aby som Vám vyhovel vo Vašej žiadosti o najatie určitej osoby, pretože sa postupuje konkurzom.“
Takže, pán podpredseda vlády, minule ste sa tu veľmi rozčuľovali, že vám tu tvrdíme nejaké veci, ktoré nie sú pravdivé, že si vymýšľame. Všetko, čo som tu povedal, sú kópie autentických dokumentov. Klientelizmus, ktorý ste rozvinuli, je bezbrehý, sám vás požiera, neviete sám, čo už s tým urobiť. A skutočne za tejto situácie nie je pre vás, ja viem, že sa vám to môže zdať smiešne, pretože tu lietajú desiatky miliárd korún, v súčasnosti sú v hre a nejakých 250 miliónov alebo, čo ja viem, tam 730 tisíc plat pre nejakú dámu, sú smiešne veci v tejto súvislosti, môže sa vám to takto zdať, čo tu s tým otravujem. Ale chcel som uspokojiť vašu nespokojnosť v tom smere, že nevieme vám predložiť žiadne dokumenty. Takže tie dokumenty tu mám a rád som vám ich ukázal.
P. Baco na pôde NRSR; Streda 23. mája 2001“
V skratke spomeňme čo to je ten program PHARE a ako ho popisuje vládna web stánka:
„…poskytovaním pomoci na dve najdôležitejšie priority pri prijímaní acquis communautaire (pravidiel únie, ktorých dodržiavanie je záväzné pre každý členský štát): na budovanie inštitúcií a na podporu investícií.“
Ako vyzerala tá podpora investícií v praxi?
„V tabuľkovej časti v Hospodárskych novinách sa uvádza prílev zahraničných investícií v mld. USD. V roku 2005 na Slovensku to bolo 0,64 mld. USD a v Čechách 10,99 mld. USD. Zaujímavé je, že do ČR prílev zahraničných investícií len v roku 2005 bol 10,99 mld. USD, čo je vyšší ako na Slovensku spolu v rokoch 2000 až 2005 (10,19 mld. USD).“
Koľko dní tam sú? 8?
Mik=LOŽ na entú. ...
argumenty mas? uved na obranu tvojho ...
Aká propaganda,aké úsilie,oni sa ...
Kryja tvoja propaganda a nadludske ...
http://www.forumforcreativeeurope.cz/cs/Katarina-M... ...
Celá debata | RSS tejto debaty