Založ si blog

Iveta Radičová a 6. Marec 2006

Povedali by ste si možno to čo si v ten deň povedala asi aj vtedajšia ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Iveta Radičová – obyčajný „modrý“ pondelok, akých je v roku aj 52. Lenže pre cca 170 bezdomovcov, ktorí boli v tento deň vyhnaní do treskúcej zimy, ten pondelok rozhodne obyčajným dňom nebol.

Priblížme si čo o tomto pamätnom dni napísali, alebo povedali slovenské médiá a samozrejme aj vyjadrenia líderky modrých boľševikov, ktorí sa neštítia mať v názve strany slovo „kresťanská“. Však posúďte sami. Pred necelým mesiacom som na svojom blogu zverejnil článok s videom, kde sa pani Radičová vyjadrila, že stanový tábor pre slovenských bezdomovcov je nesystémové riešenie a dokonca ho chcela čím skôr zrušiť. To sa písal iba február.

Denník Pravda o tom priniesol nasledovné informácie link, z ktorých citujem:

„Stanové mestečko otvorili 19. januára po tom, čo v Bratislave prišlo o život približne 18 bezdomovcov, mnohí na následky podchladenia.“

„Medzi obyvateľmi bolo počas fungovania tábora aj niekoľko detí.“

STANOVÝ TÁBOR PRE BEZDOMOVCOV VO VRAKUNI JE UŽ MINULOSŤOU

(06.03.2006; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 17.00; 2 min.; MARGETINOVÁ Ria)

M. ŠKAROHLÍDOVÁ, moderátorka:

„Stanový tábor pre bezdomovcov v bratislavskej Vrakuni je oddnes minulosťou. Nové miesto na prenocovanie si tak musí hľadať asi 160 ľudí. Tábor otvorili 19. januára po tom, čo v Bratislave aj pre silné mrazy zahynulo asi 18 ľudí bez strechy nad hlavou.“

R. MARGETINOVÁ, redaktorka:

„Pätnásť stanov zo stanového mestečka rozobrali pracovníci civilnej ochrany a hasiči. Z Vrakune ich odviezli do Pezinka, kde stany vydezinfikujú. Bezdomovci, ktorí v nich prespávali, majú teraz podľa ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Ivety RADIČOVEJ dve možnosti.“

I. RADIČOVÁ:

„Pokiaľ budú ochotní dodržať také základné podmienky, tak do existujúcich útulkov, kde voľné miesta stále sú, a do iných miest, kde sú k dispozícii útulky. Asi by sa mali rozcestovať späť do svojich pôvodných bydlísk.“R. MARGETINOVÁ:

„Mimovládne organizácie však takéto riešenie považujú za nereálne. Podľa Sandry TORDOVEJ z občianskeho združenia Proti prúdu bezdomovci z Bratislavy tak skoro neodcestujú a navyše v hlavnom meste sú momentálne len dve nocľahárne so 60 lôžkami.“

S. TORDOVÁ:

„Neexistuje tu alternatíva. Je to veľmi komplikované, naozaj. Ako zima neskončila. Títo ľudia vyjdú von na ulicu, vrátia sa späť do kanálov, to tí šťastnejší. Iní sa vrátia na tvrdo von na lavičku. Sú v ohrození života. Je to problém.“

R. MARGETINOVÁ:

„Bezdomovci si pravdepodobne budú musieť v týchto dňoch pomôcť sami. Budúcu zimu by sa to však malo zmeniť. V Bratislave by mali dovtedy otvoriť nocľahárne spolu s 300 lôžkami, dve denné centrá či ošetrovňu prvého kontaktu.“Aké počasie bolo v Bratislave v spomínanom marci 2006, ale hlavne aké počasie bolo po 6. Marci?

Radičová rozhodne nečakala, „že 12.3.2006 príde na studenom fronte snehová búrka. Zasiahla Bratislavu a okolie, pri svojom postupe na východ sa postupne rozpadla. Behom troch hodín nasnežilo na niektorých miestach až do 10 cm snehu. Teplota sa nad nulu cez deň nedostala, najchladnejšie v ten deň bolo paradoxne v Bratislave a v Malackách, pretože studený vzduch prúdil len nad krajný západ Slovenska. Do 18.3. sa ešte vyskytovalo časté sneženie s nízkymi, ale cez deň už kladnými teplotami. Na začiatku poslednej marcovej dekády sa vyjasnilo a vzduch sa cez deň ohrial na 10/15°C, no ráno stále mrzlo, až do -5°C. Otepľovanie prerušil dvojdňový vpád studeného vzduchu od SZ -S, deň 26.3 sa dá považovať za začiatok jari.“

Zo 170 bezdomovcov, ktorí v to ráno naposledy opúšťali tábor bolo podľa ošetrujúceho lekára ministerstva vnútra približne 90 chorých. Dokonca mali niektorí 40 stupňové horúčky, prechladnutia, chrípku a reumatické ťažkosti. V priebehu marca, teda konkrétne od 6. marca minimálne 4 z nich zomreli.

Politici napomáhajú nelegálnej imigrácii, porušujú zvláštnu smernicu EU!

19.06.2015

32002L0090 Úradný vestník L 328 , 05/12/2002 S. 0017 - 0018 Smernica Rady z 28. novembra 2002, ktorá definuje napomáhanie neoprávneného vstupu, tranzitu a bydlisku (2002/90/ES) RADA EURÓPSKEJ viac »

2. pilier a problém demografie

23.05.2015

Hovorím Vám, slovenskí analytici, politici a niektoré médiá mi nahnali strach po tom ako prišla Sociálna poisťovňa s novým letákom o 2. pilieri. Začínam sa báť môjho dôchodkového veku viac »

Nikdy som si nemyslel, že napíšem tento článok

15.06.2013

Viete či neviete, veríte, alebo nie, ale poznáme sa už niekoľko piatkov, tak ste si zrejme všimli, že ja byrokratov a hlavne časť z nich titulujúcich sa honorom politici príliš nemusím. Toto viac »

Malta, lietadlo

Na Malte sa zrútilo lietadlo, zomreli najmenej 5 ľudia

24.10.2016 10:40

Na maltskom medzinárodnom letisku v pondelok ráno havarovalo malé lietadlo. Krátko po vzlete sa zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo.

železnice, koľajnice, vlak

Jihomoravský kraj chce priame osobné vlaky na Slovensko

24.10.2016 10:33

Juhomoravský kraj spolu so slovenským ministerstvom dopravy sa usilujú o vytvorenie priameho spojenia osobnými vlakmi so Slovenskom.

Tom Hayden

Zomrel známy protivojnový aktivista Tom Hayden

24.10.2016 10:30

Americký protivojnový aktivista Tom Hayden a bývalý manžel herečky Jane Fondovej, ktorý zostane navždy spojený s protestmi proti vietnamskej vojne, v nedeľu zomrel.

Pásmo Gazy, Palestínčania

Palestínčania vypálili raketu na Izrael, dopadla ešte v pásme Gazy

24.10.2016 09:58

Izraelské letectvo v pondelok podniklo nálet na pozície palestínskych ozbrojencov v pásme Gazy.

krija

For all we ought to have thought... Za všetko na čo myslieť sme mali... and have not thought, a nemysleli, all we ought to have said... všetko, čo sme mali povedať... and have not said, a nepovedali, all we ought to have done... všetko, čo sme mali urobiť... and have not done... a neurobili...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 215
Celková čítanosť: 572532x
Priemerná čítanosť článkov: 2663x

Autor blogu

Odkazy