Kto vytvára pracovné miesta?

19. februára 2012, krija, Ekonómia

Ekonómovia a politici sa predbiehajú vo výrokoch o tom, že kto je dôležitý, prípadne najdôležitejší pre tvorbu nových pracovných miest. „Ľavicovo“ orientovaní ekonómovia a politici tvrdia, že štát, no a tí pravicoví ekonómovia a politici vrátane tých najliberálnejších tvrdia, že sú to podnikatelia, ktorí vytvárajú pracovné miesta.

Vláda, ktorá si uzurpuje právo cez niekoľko zákonov oberať nás o dane a odvody (tiež dane) vytvára pracovné miesta za tieto naše peniaze, peniaze ktoré od nás všetkých vyzbiera. Či sú to efektívne vynaložené prostriedky to teraz nebudem rozoberať. Pravdou je, že za tieto peniaze je možné vytvárať nové pracovné miesta. Len na Slovensku je viac ako 500 000 byrokratov v štátnej správe.

Prípadne vytvorí pracovné miesta v sociálnych podnikoch, alebo za naše peniaze z daní a budúcich daní určených na splácanie dlhov, ktoré vláda narúbala povedzme pri tunelovaní tunela.

http://img.ihned.cz/attachment.php/60/36935060/uv458CDEF7GHJLjkQWbcdpqxy1STU9RV/dzurinda_v.jpg

Potom tu sú tí pravicoví, ktorí tvrdia, že nové pracovné miesta vytvárajú podnikatelia. Človek dostane nápad, tento nápad aj zrealizuje a keďže o jeho produkt alebo službu prejavia záujem ďalší ľudia, stane sa z človeka podnikateľ. V momente keď dopyt po produkte, alebo službe presiahne ponuku je podnikateľ nútený prijať ďalšieho zamestnanca, prípadne zamestnancov. V tejto chvíli sa dá ale tvrdiť, že jeho úloha ako tvorcu nových pracovných miest končí. Túto úlohu na seba preberajú práve zamestnanci. O tejto skupine, ktorá sa tiež podieľa na tvorbe nových pracovných miest, tak o tej sa nehovorí a ak sa hovorí tak veľmi neúctivo. V minulosti to boli námezdní robotníci a dnes ich volajú ľudské zdroje. Nehovorí sa ani o manageroch ako o námezdných robotníkoch, alebo dnes ako o ľudských zdrojoch, pričom pravdou je, že každý manager, aj riaditeľ pobočky niektorej zahraničnej firmy ma pracovnú zmluvu, teda kontrakt s majiteľom firmy, alebo s jej konateľom.

Ako sa zamestnanci podieľajú na tvorbe nových pracovných miest?

Jednoducho! Každý človek prináša niečo svoje všade tam kam príde, každý človek nejakým spôsobom dáva prostrediu v ktorom sa práve nachádza určitú spätnú väzbu. Je to reakcia na prostredie a ľudí, ktorí sa v ňom práve nachádzajú. Ďalej prináša svoje vedomosti a svoje skúsenosti. Môže sa stať, že aj také, ktoré neboli po ňom požadované pri podpise pracovnej zmluvy. Svojou prácou, kvalitnou prácou prispieva ku skvalitňovaniu výroby, prípadne ponúkaných služieb. Dopyt vďaka rastúcej kvalite má ďaleko väčšiu pravdepodobnosť ďalej rásť, čím sa každý zamestnanec podieľa na tvorbe ďalšieho, prípadne ďalších pracovných miest vo firme v ktorej pracuje.

Podnikatelia, politici a ekonómovia by si mali uvedomiť, že zamestnanec má tiež možnosť vytvoriť nové pracovné miesta, vyplýva to aj zo skutočnosti, že každý zamestnanec sa podieľa na zisku tej ktorej firmy, alebo spoločnosti. Mali by si uvedomiť, že zamestnanec je rovnako dôležitý ako zamestnávateľ, nie z krátkodobého hľadiska, ale z dlhodobého.

Toto má samozrejme limity, limitom je konkurencia a kúpna sila obyvateľov – zamestnancov. Ale o tom možno niekedy nabudúce. Možno vtedy, keď si podnikatelia uvedomia, že z minimálnej, alebo veľmi nízkej mzdy sa veľa vody namútiť nedá.