Cena demokracie? Alebo jedna z ciest ku kríze.

25. júla 2010, krija, Ekonómia

Keď Spojené Štáty Americké vstupovali 19. marca 2003 do vojenského konfliktu s Irakom tak sa (mylne) domnievali, že vojna bude rýchla a lacná. Opak bol však pravdou. Armáda USA je v Iraku ešte aj dnes, čiže viac ako 7 rokov. Je to dlhá doba. Tak dlho nebojovali ich vojská ani v jednej z vojen vo svojej histórii, ani ich občianska vojna netrvala tak dlho, tak dlho neboli ani v 1. ako ani v 2. svetovej vojne.

Táto vojna s Irakom (v Iraku) nie je ani lacná a čo si neuvedomujú je to, že náklady na ňu bude treba platiť aj po tom, ako sa vráti posledný americký vojak z Iraku domov. Iba náklady na veteránov sa vyšplhajú na viac ako 600 miliárd USD.

vetaraniV miliardách USD

Celkové náklady dokonca budú predstavovať viac ako 2,5 bilióna = 2 500 miliárd USD.

náklady1

Začiatok vojny, ale pre niektorých vraj analytikov hlavne z mainstreamu záhadne koliduje so začiatkom  obrovského nárastu cien ropy, ktorý sa odohral v rokoch 2003 – 2008. Cena tejto komodity sa viac ako zošesťnásobila.

Price_of_oil_(2003-2008)

Už niekoľkokrát som vo svojich článkoch poukazoval na to, že akým spôsobom regulujú centrálne banky množstvo peňazí (ako už viete nie peňazí, ale dlhov) v ekonomike. Robia to cez základnú úrokovú mieru. Ale o tej až o chvíľu. Najväčšími obchodnými partnermi USA sú krajiny Európy, hlavne tie bohatšie, Čína a Japonsko. Prakticky všetky tieto krajiny sú importérmi komodity zvanej ropa. Obchodným partnerom, ale aj bežným občanom z týchto krajín poklesli príjmy, respektíve stúpli náklady. To malo za následok tlak na rast cien, na rast inflácie. Centrálne banky na to reagovali (keďže to je jednou z ich základných úloh – cieľovať infláciu) postupným rastom základných úrokových mier,

čím chcú docieliť to, aby nastal pokles úverov zo strany obchodných subjektov, u bežných ľudí – súkromného sektora, čím sa dostáva do ekonomiky menej nových peňazí. Takto chcela ECB aj americký FED zabrániť rastu inflácie.

Pre svetovú ekonomiku to bol aj tak knock-out!

Spracované aj podľa The Three Trillion Dollar War: The True Cost of the Iraq Conflict.

Pre anglicky zdatných dávam do pozornosti ešte toto zaujímavé video:

Diskusia s Josephom Stiglitzom a Lindou Bilmesovou o ich knihe.