Založ si blog

Mikloš and long way home.

Nemusela to byť taká dlhá cesta, keby sa Ivanko riadil jedným výrokom od Marka Twaina. Ten svojho času, pred mnohými rokmi povedal, že lož môže obehnúť polovičku sveta, kým si pravda obuje topánky. Pravda si obula topánky u informovaných skôr ako dnes, u zaslepených (viete koho máme namysli, všakže?) to môže ešte nejakú dobu trvať.

2002

Vývoj potvrdzuje účinnosť reforiem

Za ďalšie pozitívum označil stabilný kurz koruny a jej posilňovanie, ako aj spomaľovanie tempa rastu zahraničnej zadlženosti. V rokoch 1995 až 1998 vzrástol zahraničný dlh o 6,3 mld. USD, v rokoch 1999 až 2001 to bolo o 0,7 mld. USD.“

tabulka

hzd

2007

Ivan Mikloš čestným senátorom Európskeho hospodárskeho senátu (EHS), príhovor

Odborníci sa zhodujú na tom, že tento pozitívny ekonomický vývoj je predovšetkým dôsledok reforiem vlád M.Dzurindu, najmä jeho druhej vlády. Osobne za najdôležitejšie predpoklady považujem makroekonomickú stabilizáciu, najmä stabilizáciu verejných financií, daňovú reformu, reformu trhu práce, celkové zlepšenie podnikateľského prostredia a zvýšenie miery ekonomickej slobody.

Nie je náhoda, že Slovensko sa pričlenilo k najrýchlejšie rastúcim európskym ekonomikám a že týmito ekonomikami sú práve Írsko, pobaltské krajiny a dnes už aj Slovensko. Sú to totiž krajiny, ktoré uskutočňujú podobný model ekonomického rozvoja. Model založený na tých princípoch, ktoré sme presadzovali v reformnom procese najmä v rokoch 2002 – 2006.“

Nedá mi ale nevypichnúť nasledovné; to myslel takých odborníkov ako je on sám?!

„Otázka nestojí dnes tak, či bude Slovensko rýchlo rásť najbližšie dva – tri roky. Bude a bude rýchlo rásť dokonca v zásade bez ohľadu na to, čo a ako bude robiť vláda. Ekonomika je tak silno rozbehnutá a zotrvačnosť ekonomických procesov je tak veľká a silná.“

Rok 2009 a bolo vymaľované!

2010

„Írsko ako Grécko?

Ale Írsko nie je Gréckom. Írsko napriek dnešným vážnym problémom je jedným z najvýraznejších príkladov úspešného prechodu od chudoby a zaostalosti k modernizácii, rozvoju a bohatstvu. V Írsku vzrástol hrubý domáci produkt na obyvateľa medzi rokmi 1970 a 2008 42,5-násobne a podľa tohto kritéria sú na svete len dve krajiny, kde bol nárast vyšší (v Južnej Kórei 74,1-násobne a v Singapure 43,1-násobne).“

Ale, ale, ale koho to porovnávame so Singapurom a Južnou Kóreou? Snáď nie Írsko?

Vieme, že hlavným problémom Írska je zahraničný dlh. Na stránkach wikipedie je to fakt fuška scrollovať od 2. Írska, ktorému medzičasom stúpol zahraničný dlh o ďalších cca 300%  (dnes to je 1 312%) v pomere k HDP k Južnej Kórei, ktorá je so 40% na 93. mieste a k Singapuru to je ešte ďalej. Ten je prosím pekne takmer na samom chvoste tabuľky, konkrétne 170 s 11%.

„Írsky problém je teda na rozdiel od gréckeho spôsobený zlyhaním súkromného sektora, a nie štátu, aj keď aj vláda má na probléme svoj podiel viny.“

Podľa Ivana je dumpingová 12,5% daň z príjmu chybou súkromného sektora. To mi je novinka. Dokonale v plnej nahote by to Ivanovi odhalila jedna časť knihy od ekonóma Ha-Joon Changa s názvom 23 Things They Don’t Tell You about Capitalism; V poradí 18. vecou, ktorú vám oni o kapitalizme nepovedia je táto:

„Čo je dobré pre General Motors nie je nutne dobré pre USA.“

Čo Ivan nepovedal? Čo majú spoločné Írsko a Grécko?

Že dlhy a aj s úrokmi budú splácať ľudia svojou prácou, čím dochádza k presunu majetku od chudobných k bohatým, aby bohatí boli ešte bohatší.

PS Lož je navrávať ľuďom, že rastú, že sa majú lepšie, pričom si prežrali svoju budúcnosť na niekoľko dekád dopredu a 1% vyvolených zabezpečili stály príjem bez práce!

Politici napomáhajú nelegálnej imigrácii, porušujú zvláštnu smernicu EU!

19.06.2015

32002L0090 Úradný vestník L 328 , 05/12/2002 S. 0017 - 0018 Smernica Rady z 28. novembra 2002, ktorá definuje napomáhanie neoprávneného vstupu, tranzitu a bydlisku (2002/90/ES) RADA EURÓPSKEJ viac »

2. pilier a problém demografie

23.05.2015

Hovorím Vám, slovenskí analytici, politici a niektoré médiá mi nahnali strach po tom ako prišla Sociálna poisťovňa s novým letákom o 2. pilieri. Začínam sa báť môjho dôchodkového veku viac »

Nikdy som si nemyslel, že napíšem tento článok

15.06.2013

Viete či neviete, veríte, alebo nie, ale poznáme sa už niekoľko piatkov, tak ste si zrejme všimli, že ja byrokratov a hlavne časť z nich titulujúcich sa honorom politici príliš nemusím. Toto viac »

ustavny sud

Verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov odštartuje v stredu

20.01.2019 09:33

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR čaká vypočuť rovných 40 kandidátov na nových sudcov.

fico

Fico a Kresák môžu za ústavných sudcov voliť samých seba, tvrdí právnik Peter Wilfling

20.01.2019 08:55

Slovenský právny systém túto situáciu vyslovene nerieši.

zemetrasenie

Čile postihlo zemetrasenie s magnitúdou 6,7

20.01.2019 08:39

Podľa úradov je nepravdepodobné, že by otrasy mohli vyvolať prívalové vlny cunami.

mexiko, výbuch, potrubie

Explózia na poškodenom potrubí v Mexiku si vyžiadala už 73 obetí

20.01.2019 08:21

Najmenej 74 ďalších osôb utrpelo počas incidentu ťažké popáleniny a desiatky ľudí sú naďalej nezvestné.

krija

For all we ought to have thought... Za všetko na čo myslieť sme mali... and have not thought, a nemysleli, all we ought to have said... všetko, čo sme mali povedať... and have not said, a nepovedali, all we ought to have done... všetko, čo sme mali urobiť... and have not done... a neurobili...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 215
Celková čítanosť: 736199x
Priemerná čítanosť článkov: 3424x

Autor blogu

Odkazy